niedziela, 6 listopada 2016

Możliwe konfiguracje - czyli jak można odczytywać sensor Libre....

Od tego właściwie trzeba było zacząć: w jakich konfiguracjach działa i działać może Freestyle Libre.

Rozpoczynamy od podstawy:

W podstawowej - "fabrycznej" - konfiguracji mamy sensor oraz czytnik. Czytnik przykładamy do sensora i dokonujemy odczytu, który pokazuje się nam na ekranie wraz z linią trendu. Na czytniku możemy przeglądać poprzednie pomiary, średnie, wykresy dobowe, itp.

Ze strony Freestyle Libre możemy pobrać program w wersji na komputer PC (Windows) lub Mac i po podłączeniu czytnika kablem USB do komputera możemy uzyskać więcej informacji - różne analizy, wykresy i raporty.

Odczyt sensora odbywa się za pomocą technologii NFC (Near Field Communication).
Jest to ta sama technologia, która jest stosowana do zbliżeniowych kart płatniczych, kart dostępowych w firmach, itp.

Ponieważ niektóre ze smartfonów oraz smartwatchy (zegarków) posiadają możliwość komunikowania się w technologii NFC powstało szereg aplikacji, które mogą zastąpić fabryczny czytnik Libre. Jedną z takich aplikacji wypuściła także firma Abbott - producent Freestyle Libre.

Zatem do czytnika dochodzi nam smartfon lub smartwatch z odpowiednią aplikacją - mamy nową konfigurację:
W każdym z powyższych przypadków (czytnik, smartfon, smartwatch) - odczytu sensora dokonujemy przez przyłożenie urządzenia odczytującego do czytnika.

W tym miejscu należy zauważyć, że praca systemu sensor-"coś co go odczytuje" ma dwa etapy: po założeniu sensora na ciało należy go zainicjować - to etap pierwszy. W drugim - odczytujemy zainicjowany sensor w czasie jego funkcjonowania, czyli przez 14 dni od chwili inicjacji.

Inicjacja sensora możliwa jest na dwa sposoby - pierwszy i podstawowy, to inicjacja fabrycznym czytnikiem Libre. Drugi - to programem na smartfonie. W chwili pisania tego wpisu, dla polskich użytkowników nie jest oficjalnie dostępny program LibreLink - jedyny zaakceptowany przez producenta - firmę Abbott program mogący inicjować(aktywować) sensor. Programem nieakceptowanym jest GlimpS (do pobrania ze Sklepu Play).  Ów brak akceptacji sprowadza się do tego, że w przypadku wadliwej pracy sensora należy spodziewać się nie uznania reklamacji.

Podstawową wadą tak wyglądającego systemu pracy, jest to, że aby poznać aktualną wartość glikemii musimy wykonać odczyt z sensora, co wiąże się z przyłożeniem urządzenia odczytującego do sensora. Nie jest to więc pełny system ciągłego monitoringu glikemii (CGM).

By Freestyle Libre stał się systemem CGM potrzeba coś, co by automatycznie i ciągle dokonywało odczytu sensora i przesyłało ten odczyt do urządzenia monitorującego-wyświetlającego. Takie "coś" istnieje w kilku wersjach. Jedną z nich - jest mój Transmiter.

Transmiter, założony na sensor zastępuje czytnik/smartfon/smartwatch w bezpośrednim odczycie zmierzonej zawartości glukozy - czyta tą samą technologią NFC. Po dokonanym odczycie - przesyła go do aplikacji na smartfonie/smartwatchu w technologii BLE (Bluetooth Low Energy), oznaczanej także jako Bluetooth 4.

Mamy więc kolejną możliwą konfigurację pracy:

W tej konfiguracji (z Transmiterem) możemy w sposób ciągły, bez dotykania smartfonem/smartwatchem do sensora otrzymywać wyniki pomiarów, ale też możemy odczytywać sensor w sposób "tradycyjny", czyli przez zbliżenie urządzenia czytającego do sensora (do tego nie potrzeba zdejmować Transmitera z sensora).


Samo zastąpienie fabrycznego czytnika przez smartfon lub smartwatch byłoby tylko ciekawostką technologiczną, gdyby nie to, że umożliwia ono przejście na "nowy poziom" systemu, czyli automatyczne powielanie i udostępnianie wykonanego odczytu z sensora dla innych. Innych - to znaczy na inne smartfony, smartwatche, komputery, itp. No i najważniejsze - ustawianie i wykonywanie różnych alarmów: o niskim/wysokim poziomie, o szybkości zmian, ...

O tym będzie w kolejnym wpisie...







4 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam pytanko o co chodzi z tym transmitterem gdzie go dostać i jak to działa czy można np na smartwache ustawić alarm w przypadku za wysokiego lub za niskiego cukru

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja dolanczam sie do pytania, gdzie kupie ten transmiter?

    OdpowiedzUsuń
  4. zapraszam na http://transmiter.com.pl

    OdpowiedzUsuń