niedziela, 27 listopada 2016

Libra jaka jest każdy widzi....

Kolejny (i chyba ostatni) wpis z gatunku filozoficznych.

W ponad 90% tematów na grupie FB Freestyle Libre PL - przewija się zagadnienie niezgodności wyników Libry z glukometrami. Jak ktoś w komentarzu napisał: "bardziej to wygląda na szukanie uzasadnienia do reklamacji sensora, niż wymianę informacji o tym jak działa".

Zacznę tym razem od podsumowania jak z reklamy: Libra nie jest dla idiotów. Kropka.

Wiem, że brutalnie - ale taka jest prawda. Dotyczy to nie tylko Libry, ale glukometrów - też.

Ktoś, kto żąda, by dwa różne glukometry (wszystko jedno, czy tradycyjne, czy Libra i tradycyjny, czy dwie Libry) pokazywały to samo nie ma pojęcia o tym, że:

  1. nie ma dwóch identycznych glukometrów, nawet jeśli są tej samej firmy i różnią się tylko numerem seryjnym "o jeden",
  2. nie ma dwóch identycznych pasków do glukometrów - patrz wyżej,
  3. nie ma dwóch identycznych ludzi pod względem składu chemicznego i szybkości procesów biochemicznych,
  4. krew transportująca glukozę nie jest jednorodna w całym organizmie w tej samej chwili i ten brak jednorodności nie jest stały w czasie.

Wszystkim, wierzącym w magię liczb, w nieomylność ich najlepszego glukometru - polecam prosty test: zróbcie w tym samym czasie  (oczywiście nie na raz, ale co parę sekund następny) serię 10 kolejnych pomiarów tym Waszym "nieomylnym" glukometrem: 4 pomiary z 4 palców jednej ręki, 4 pomiary z jednego palca u każdej ręki i nogi oraz  2 pomiary z tego samego palca - co 15 sekund. Zobaczycie o ile ten Wasz "nieomylny i najlepszy na świecie" glukometr się myli.

Jeżeli ktoś chce używać Libry tak jak dotychczas używał glukometru - czyli odczytując aktualną "cyfrową" wartość glikemii - to szkoda kasy i nerwów. Libra nie jest do tego.

Podstawową zaletą i tym co wyróżnia Librę - jest wykres i trendy (strzałki). Wartości liczbowych - mogłaby w ogóle nie wyświetlać i też byłoby OK.



czwartek, 17 listopada 2016

O kalibracji i porównywaniu wyników - filozoficznie.....

Dyżurnym tematem rozmów o Librze jest.... rozbieżność jej wskazań w stosunku do glukometrów (tu kolejny "dyżurny temat = który lepszy) oraz do różnych programów (Glimp, xDrip, Liapp,...) - to kolejny z nieśmiertelnych tematów - który program lepszy.

Można do tych różnic podchodzić "numerycznie" - czyli porównywać: jedno pokazuje 123, drugie 321 - to różnica duża, i coś (w domyśle Libra lub program) - kłamie.

Nie kłamie - ani jedno, ani drugie. Albo prawdziwiej - kłamią oba. Oba - bo ani jeden, ani drugi nie pokazuje tego co zmierzył, tylko stosuje do wyniku mierzonego = "surowego" kalibrację, czyli jakieś działanie matematyczne (dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie) z wyniku surowego i jakiejś dodatkowej wartości - i pokazuje wynik obrobiony.

Niektóre mierniki można kalibrować, inne nie. Nie można - glukometru i fabrycznego czytnika Libry. Można - programy. To, że nie można kalibrować, nie oznacza, że dany miernik nie jest skalibrowany. Jest, tylko zrobił to producent i wprowadził współczynnik kalibracji na stałe do swojego urządzenia.

Podstawowym pytaniem jest: czym jest kalibracja?

Odpowiedź jest prosta: jest kłamstwem.

Jest to kłamstwo świadome, to znaczy: sami świadomie mówimy miernikowi, programowi, itp o ile ma nas kłamać. Miernik mierzy coś (u nas wartość glukozy) i zamiast pokazać ile zmierzył - to dodaje/odejmuje coś od wyniku (to coś podaliśmy mu jako wskazanie kalibracyjne) i tak zmodyfikowana wartość pokazuje nam. Czy od tego zmienia się wartość cukru? Nie. Czy od tego zmienia się to ile faktycznie zmierzył? Nie. Zmienia się tylko to co nam pokazuje od chwili wprowadzenia kalibracji.

To trochę tak, jakbyśmy mieli metr krawiecki i mierzyli obwód w pasie. Za dużo? No to zróbmy metr, na którym "kreski" będą nie co 1  cm tylko co 2 cm. Od razu lepiej - zamiast 100 w pasie mamy 50. Tyle, że spodnie na d... i tak nie wchodzą. Wejdą, jak trochę ubędzie. I tutaj jest sedno - to "trochę" - jest takie samo przy wyniku surowym i przy kalibrowanym: jeśli spadnie nam cukier o 10 jednostek - to o 10 jednostek zmieni się i wynik surowy i wynik po kalibracji. Jeden (z wyniku na wstępie) pokaże 113, a drugi 311. Ta różnica przekłada się prosto na "strzałki". Tylko one nie kłamią.
No i nie kłamie kształt wykresu. Jego poziom, to znaczy to czy rysuje na poziomie 100 czy 300 - zależy od kalibracji, ale to czy rośnie, maleje, jest stały, jak szybko się zmienia - nie zależy od niczego poza poziomem cukru w organizmie.

Wniosek - obserwujmy wykres i strzałki. A jak chcemy mieć lepsze samopoczucie - róbmy kalibrację.







piątek, 11 listopada 2016

Telefony, telefony....

Często się zdarza, że w opisie/specyfikacji jakiegoś telefonu producent podaje, że ma NFC czy Bluetooth 4.0 (BLE) - a w praktyce ten telefon nie chce działać - odczytywać sensorów Libry czy to przez NFC czy przez Transmiter.

Wiele osób pyta - jaki telefon wybrać, by wszystko działało?

Na to pytanie odpowiedzieć można tylko z praktyki - stąd ten wpis.

Sam sprawdziłem, że:


  1. Samsung J5 z Androidem 5.0.1 - działa z NFC i Transmiterem poprawnie.
  2. Huawei Y3 z Androidem 4.4 - działa z Transmiterem poprawnie. Nie ma NFC.
  3. Huawei g620s z androidem 4.4.4 - działa z Transmiterem
  4. Sony Xperia E5 - działa z Transmiterem
  5. Huawei P8 Lite - działa jako odbierający z głównego
  6. Sony Xperia E2303 Android 5 - działa z Transmiterem
  7. Samsung Galaxy Grand Prime sm-g350 fz Android 5.0.2 - działa z Transmiterem i z NFC


Zapraszam do wpisywania w komentarzach pod tym wpisem informacji - jakie telefony macie, z jaką wersją Androida i czy działają z NFC i/lub Transmiterem.

Z Waszych komentarzy będę wybierał informacje o telefonach i dopisywał je do powyższej listy.

Wyłączanie alarmów

W jednym z poprzednich wpisów było o ustawianiu alarmów.

W końcu któryś alarm zadziałał (czego nikomu nie życzę) - i w panice zastanawiamy się co robić?

Prosto:

Wchodzimy-klikamy w menu (3 kreski):

Klikamy w "Wycisz Alarm" - i pokazuje się nam:

Podpowiadany czas drzemki jest taki jaki ustawiliśmy sobie w definiowaniu alarmu.
Klikamy w "Drzemka" - i.... mamy ciszę - w przypadku jak na ekranie - na 30 minut. Jeśli po tych 30 minutach poziom nadal będzie przekraczał wartość alarmu - to dzwonek ponownie się odezwie.

 Jeśli klikniemy w menu - Wycisz Alarm w czasie gdy nie sa aktywne żadne alarmy - to otrzymamy:


Możemy w takie sytuacji (braku alarmów aktywnych) wyłączyć (lub jeśli były wyłączone - to włączyć) poszczególne typy: niskie, wysokie i wszystkie jednocześnie.

czwartek, 10 listopada 2016

Nowy xDrip+ - ustawienia głos i bezpośrednia współpraca z innymi telefonami

Dwa pierwsze tematy ustawień:

- głosowe odczytywanie pomiaru

- bezpośrednia współpraca telefonu głównego odbierającego dane z Transmitera i/lub przez NFC z innymi telefonami.

Część I - odczytywanie głosowe:

Wchodzimy w menu główne (3 kreski)  i w Ustawienia.

W Ustawieniach wybieramy "Inne mniej istotne ustawienia":

Następnie - "Głosowe odczytywanie wartości":
 Gdzie włączany "OFF" na "ON" i pokazuje się nam informacja o instalacji pakietu zamiany tekstu na głos:

 która zatwierdzamy klikając w OK. Po czym wyświetla się nam lista języków, z której wybieramy polski:

Po wybraniu polskiego - pojawia się informacja o jego stanie - jeśli go brak to strzałka do pobrania z sieci.
 Klikamy w "Zestaw głosów" - lub podobny komunikat w zależności od telefonu i dostajemy listę dostępnych możliwości:

wybieramy który nam pasuje i klikamy w niego, po czy wracamy do menu. Pod "Głosowym.... zaznaczamy jeszcze "Speak Readings Shortcut" jak niżej.

Po powrocie na ekran główny - klikamy menu pomocnicze (3 kropki) i wyświetla się:
jako ostatnia opcja - jest Głosowe odczytywanie wartości - które w tym miejscu możemy sobie włączać i wyłączać (np w nocy).


Część II - bezpośrednia współpraca z innymi telefonami:

Teraz jeden z ciekawszych tematów, dla którego większość decyduje się na prace z Transmiterem i Librą: automatyczne przekazywanie wykonanego pomiaru na inne telefony. Jedynym warunkiem jest aby miały one dostęp do internetu. Telefony "odbierające" nie muszą mieć ani NFC, ani Bluetootha 4.0.

Najpierw przygotowujemy telefon "odbierający" - instalujemy na nim program xDrip, uruchamiamy i przechodzimy przez pierwsze ekrany z "ostrzeżeniami" do ekranu głównego. Na razie nic więcej na nim nie ustawiamy.

Teraz - na telefonie głównym - tym, który współpracuje z Transmiterem i/lub czyta sensor przez NFC - menu główne i Ustawienia:

przechodzimy w dół i znajdujemy "Ustawienia xDrip+ Sync" - klikamy i mamy:

zaznaczamy opcje jak na ekranie powyżej i wracamy do menu Ustawień, na którym na samym dole znajdujemy "Ustawienia dla kodów QR" - wchodzimy i mamy ekran z 3 przyciskami:


Wybieramy - klikamy w pierwszy od góry "TYLKO XDRIP PLUS USTAWIENIA..." i pojawia się nam ekran z kodem QR:

Teraz bierzemy telefon "odbierający" z uruchomionym programem xDrip+ na ekranie głównym mamy:

Wchodzimy w menu główne (3 kreski) i w Ustawienia:

 W Ustawieniach znajdujemy "Sprzętowe Źródło danych" - klikamy i

 z listy urządzeń wybieramy "xDrip+ Sync Follower"

Po wybraniu wracamy do menu Ustawień i wybieramy "Automatyczna konfiguracja". Otwiera nam się podgląd z aparatu fotograficznego telefonu:

Kierujemy obiektyw na telefon główny wyświetlający na ekranie kod QR i po chwili kon nam się zaczytuje do aparatu "odbierającego":

Wracamy na ekran główny - jest on pusty. Pojawią się na nim dane jak telefon podstawowy je dostanie albo z Transmitera, albo z NFC.

Przy pierwszej aktualizacji - dane na obu się wyrównają.

Oczywiście - na telefonie "odbierającym" możemy ustawić sobie odczytywanie głosowe - jak opisano powyżej, oraz alarmy tak jak w oddzielnym artykule o nich.

Ustawienie alarmów - jest oddzielne dla każdego telefonu i reagują one tylko na "własne" alarmy.

Telefonów "odbierających" - możemy mieć ile chcemy.




Rozpoczęcie pracy z Transmiterem w nowym programie xDrip+

Ponieważ udało się uzgodnić z twórcą aplikacji xDrip+ wprowadzenie do niej obsługi Transmitera jako "normalnego" urządzenia z listy współpracujących - od chwili obecnej nie ma sensu równoległe prowadzenie dwóch aplikacji to jest xDrip+ i mojej LRdrip+.


Zaczynamy więc z telefonem, na którym nie ma ani xDrip+ ani LRdrip+.

Część I - Instalacja:


Pobieramy program xDrip+ -> LINK.
Po pobraniu uruchamiamy instalację i po niej otwieramy program.
Kolejno przechodzimy przez:


Jako pierwszy ekran aplikacji xDrip+ pojawia się tekst ostrzeżenia, że nie jest to aplikacja medyczna i należy przede wszystkim być w konsultacji ze swoim lekarzem. Jako kolejna jest informacja oprogramowaniu. Przechodzimy przez oba ekrany, zaznaczając pola akceptacji i klikając w przyciski akceptacji:

 I tak znajdujemy się na głównym ekranie xDrip+:
W górnej jego części mamy dwie ikony wejścia w menu:
- menu główne "3 kreski"
- menu pomocnicze "3 kropki"

Część II - Konfiguracja

Wybieramy menu główne klikając w "3 kreski":

W menu głównym wybieramy "Rozpocznij Sensor":
(na małych ekranach trzeba przewinąć - na dużych mieści się w całości - w tym artykule załączam ekrany z telefonu "małego" - Huawei Y3)
Ustawiamy datę i godzinę od której mamy założony i aktywowany fabrycznym czytnikiem Libre sensor. Nie trzeba super dokładnie podawać czasu - wystarczy jak określimy z dokładnością do godziny.
Jeśli jest to rzeczywiście "nowy" sensor, w tym momencie zakładany - po podaniu aktualnego czasu - będziemy musieli poczekać 120 minut na "rozgrzanie się" sensora by wykonać dalsza część konfiguracji. Jeśli podany czas jest starszy niż 2 godziny temu, po kliknięciu w "START SENSOR" od razu przechodzimy dalej:
Zaznaczamy pierwszą opcję "I don't..." i pole "Nie pytaj ponownie" i klikamy w SAVE SENSOR LOCATION. Te opcje są przyszłościowe, do ewentualnych modyfikacji algorytmów korekt w zależności od tego gdzie na ciele zakładamy sensor. W chwili obecnej - nie mają znaczenia ani wpływu na pracę aplikacji.
W efekcie wracamy na ekran główny, na górze którego pojawił się napis "Najpierw użyj menu....".


Właściwą konfigurację rozpoczynamy od ustawienia tego z czym aplikacja będzie współpracować, to znaczy co będzie dostarczało dane z wynikami pomiarów. Mamy dwie możliwości: skanowanie NFC, czyli dotknięcie telefonem do sensora oraz odczyt zdalny czyli Transmiter.

Można też używać obu opcji - to znaczy mając zainstalowany Transmiter, od czasu do czasu, wg potrzeb skanować telefonem przykładając go do sensora.
Oczywiście do opcji z NFC potrzeba by telefon tą opcję posiadał i miał ją odblokowaną w ustawieniach (tu odsyłam do instrukcji obsługi danego modelu telefonu).

Zaczniemy od opcji z NFC (o ile telefon posiada NFC - jeśli nie - to przechodzimy w artykule dalej - do momentu uruchomienia przesyłu z Transmitera ("Obsługa Transmitera").

Obsługa NFC:


Wchodzimy w menu główne (3 kreski) i wybieramy ostatnią na dole opcję - "Ustawienia", pojawi się menu ustawień:

W części "USTAWIENIA ŹRÓDŁA DANYCH" wybieramy "Sprzętowe Źródło danych" i otrzymujemy listę urządzeń do wyboru:

Wybieramy (klikamy) "LibreAlarm" - jeśli nie widać tej opcji, to przewijamy ekran w dół - jest ostatnia na liście. Po kliknięciu wracamy automatycznie do menu Ustawień i pod "Sprzętowe źródło danych" pojawiła się możliwość ustawienia skanowania przez NFC:


Klikamy w "NFC Scan Features" i otrzymujemy:

Włączamy obsługę NFC klikając w "Use NFC Feature", po czym akceptujemy klikając w "I AM SURE" dwa kolejne ostrzeżenia o włączeniu obsługi NFC:

Poza tym - zaznaczamy wszystkie dostępne opcje w tej części:

Po włączeniu NFC i zaznaczeniu opcji - wracamy na ekran główny:

Pojawił się na jego górnej części napis "Proszę czekać, najpierw potrzebuję 2 odczyty z nadajnika".

W tym miejscu opisu przerwa i instrukcja jak do tego miejsca dojść przy konfiguracji pracy z Transmiterem i telefonem bez obsługi NFC. Dalsze część będzie wspólna dla obu przypadków.

Obsługa Transmitera:

Wchodzimy w menu główne (3 kreski) i wybieramy ostatnią na dole opcję - "Ustawienia", pojawi się menu ustawień:

W części "USTAWIENIA ŹRÓDŁA DANYCH" wybieramy "Sprzętowe Źródło danych" i otrzymujemy listę urządzeń do wyboru:

Wybieramy (klikamy) "LimiTTer".


Podobnie jak przy ustawieniu pracy z NFC pojawia się nam pod Sprzętowym źródłem danych opcja NFC Scan Features gdzie możemy uaktywnić NFC jak opisano powyżej (o ile jest w telefonie).

Wybrane źródło "LimiTTer" jest uniwersalne - i do LimiTTera i do Transmitera. Jednak dla Transmitera trzeba włączyć jeszcze jedną opcję dodatkową. W tym celu przechodzimy niżej w menu Ustawień do części "INNE USTAWIENIA" i wybieramy "Mniej istotne ustawienia":

Następnie wybieramy opcję "Bluetooth Settings":

I po jej wybraniu zaznaczamy ostatnie na dole "Transmiter (PL) support:

po czym wracamy do menu głównego i wybieramy "Status Systemu":

 po wybraniu którego, na ekranie statusu klikamy w "Restart Collector"

Teraz musimy "odnaleźć" Transmiter - w tym celu z menu głównego wchodzimy w "Bluetooth Scan":

i klikamy "SCAN". W tym momencie przełączmy wyłącznik zasilania Transmitera do pozycji "praca" - po chwili pokarze się napis "LimiTTer" w który klikamy - jak na filmie:




Następnie wracamy na ekran główny, na górze którego pojawił się na czerwono napis o oczekiwaniu na 2 pomiary:


czyli identycznie jak w przypadku uruchomienia NFC.

Dalsza cześć uruchomienia jest identyczna dla NFC i Transmitera.

Jeśli uruchamialiśmy NFC to przykładamy telefon do sensora i dokonujemy odczytu, a jeśli uruchamialiśmy Transmiter - to czekamy około 10-15 minut na pierwsze przesyły danych.

Z chwilą, gdy pierwsze dwa wyniki pomiaru dotrą do aplikacji - napis zmieni się na "Aby rozpocząć proszę podać dwie kalibracje!":

Musimy zrobić dwa pomiary cukru normalnym glukometrem w odstępie około 5-10 minut. Mając te dwa wyniki - wchodzimy w menu główne:


i wybieramy "Add Double Calibration":

Wpisujemy dwa pomiary i klikamy "GOTOWE". Automatycznie znajdziemy się na ekranie głównym:

Na tym kończy się podstawowa instalacja i konfiguracja do pracy programu xDrip+.

Dalsze informacje - we wpisie o Alarmach -> https://mareklibre.blogspot.com/2016/11/alarmy.html
oraz w kolejnych wpisach, które powstaną niebawem.