czwartek, 10 listopada 2016

Rozpoczęcie pracy z Transmiterem w nowym programie xDrip+

Ponieważ udało się uzgodnić z twórcą aplikacji xDrip+ wprowadzenie do niej obsługi Transmitera jako "normalnego" urządzenia z listy współpracujących - od chwili obecnej nie ma sensu równoległe prowadzenie dwóch aplikacji to jest xDrip+ i mojej LRdrip+.


Zaczynamy więc z telefonem, na którym nie ma ani xDrip+ ani LRdrip+.

Część I - Instalacja:


Pobieramy program xDrip+ -> LINK.
Po pobraniu uruchamiamy instalację i po niej otwieramy program.
Kolejno przechodzimy przez:


Jako pierwszy ekran aplikacji xDrip+ pojawia się tekst ostrzeżenia, że nie jest to aplikacja medyczna i należy przede wszystkim być w konsultacji ze swoim lekarzem. Jako kolejna jest informacja oprogramowaniu. Przechodzimy przez oba ekrany, zaznaczając pola akceptacji i klikając w przyciski akceptacji:

 I tak znajdujemy się na głównym ekranie xDrip+:
W górnej jego części mamy dwie ikony wejścia w menu:
- menu główne "3 kreski"
- menu pomocnicze "3 kropki"

Część II - Konfiguracja

Wybieramy menu główne klikając w "3 kreski":

W menu głównym wybieramy "Rozpocznij Sensor":
(na małych ekranach trzeba przewinąć - na dużych mieści się w całości - w tym artykule załączam ekrany z telefonu "małego" - Huawei Y3)
Ustawiamy datę i godzinę od której mamy założony i aktywowany fabrycznym czytnikiem Libre sensor. Nie trzeba super dokładnie podawać czasu - wystarczy jak określimy z dokładnością do godziny.
Jeśli jest to rzeczywiście "nowy" sensor, w tym momencie zakładany - po podaniu aktualnego czasu - będziemy musieli poczekać 120 minut na "rozgrzanie się" sensora by wykonać dalsza część konfiguracji. Jeśli podany czas jest starszy niż 2 godziny temu, po kliknięciu w "START SENSOR" od razu przechodzimy dalej:
Zaznaczamy pierwszą opcję "I don't..." i pole "Nie pytaj ponownie" i klikamy w SAVE SENSOR LOCATION. Te opcje są przyszłościowe, do ewentualnych modyfikacji algorytmów korekt w zależności od tego gdzie na ciele zakładamy sensor. W chwili obecnej - nie mają znaczenia ani wpływu na pracę aplikacji.
W efekcie wracamy na ekran główny, na górze którego pojawił się napis "Najpierw użyj menu....".


Właściwą konfigurację rozpoczynamy od ustawienia tego z czym aplikacja będzie współpracować, to znaczy co będzie dostarczało dane z wynikami pomiarów. Mamy dwie możliwości: skanowanie NFC, czyli dotknięcie telefonem do sensora oraz odczyt zdalny czyli Transmiter.

Można też używać obu opcji - to znaczy mając zainstalowany Transmiter, od czasu do czasu, wg potrzeb skanować telefonem przykładając go do sensora.
Oczywiście do opcji z NFC potrzeba by telefon tą opcję posiadał i miał ją odblokowaną w ustawieniach (tu odsyłam do instrukcji obsługi danego modelu telefonu).

Zaczniemy od opcji z NFC (o ile telefon posiada NFC - jeśli nie - to przechodzimy w artykule dalej - do momentu uruchomienia przesyłu z Transmitera ("Obsługa Transmitera").

Obsługa NFC:


Wchodzimy w menu główne (3 kreski) i wybieramy ostatnią na dole opcję - "Ustawienia", pojawi się menu ustawień:

W części "USTAWIENIA ŹRÓDŁA DANYCH" wybieramy "Sprzętowe Źródło danych" i otrzymujemy listę urządzeń do wyboru:

Wybieramy (klikamy) "LibreAlarm" - jeśli nie widać tej opcji, to przewijamy ekran w dół - jest ostatnia na liście. Po kliknięciu wracamy automatycznie do menu Ustawień i pod "Sprzętowe źródło danych" pojawiła się możliwość ustawienia skanowania przez NFC:


Klikamy w "NFC Scan Features" i otrzymujemy:

Włączamy obsługę NFC klikając w "Use NFC Feature", po czym akceptujemy klikając w "I AM SURE" dwa kolejne ostrzeżenia o włączeniu obsługi NFC:

Poza tym - zaznaczamy wszystkie dostępne opcje w tej części:

Po włączeniu NFC i zaznaczeniu opcji - wracamy na ekran główny:

Pojawił się na jego górnej części napis "Proszę czekać, najpierw potrzebuję 2 odczyty z nadajnika".

W tym miejscu opisu przerwa i instrukcja jak do tego miejsca dojść przy konfiguracji pracy z Transmiterem i telefonem bez obsługi NFC. Dalsze część będzie wspólna dla obu przypadków.

Obsługa Transmitera:

Wchodzimy w menu główne (3 kreski) i wybieramy ostatnią na dole opcję - "Ustawienia", pojawi się menu ustawień:

W części "USTAWIENIA ŹRÓDŁA DANYCH" wybieramy "Sprzętowe Źródło danych" i otrzymujemy listę urządzeń do wyboru:

Wybieramy (klikamy) "LimiTTer".


Podobnie jak przy ustawieniu pracy z NFC pojawia się nam pod Sprzętowym źródłem danych opcja NFC Scan Features gdzie możemy uaktywnić NFC jak opisano powyżej (o ile jest w telefonie).

Wybrane źródło "LimiTTer" jest uniwersalne - i do LimiTTera i do Transmitera. Jednak dla Transmitera trzeba włączyć jeszcze jedną opcję dodatkową. W tym celu przechodzimy niżej w menu Ustawień do części "INNE USTAWIENIA" i wybieramy "Mniej istotne ustawienia":

Następnie wybieramy opcję "Bluetooth Settings":

I po jej wybraniu zaznaczamy ostatnie na dole "Transmiter (PL) support:

po czym wracamy do menu głównego i wybieramy "Status Systemu":

 po wybraniu którego, na ekranie statusu klikamy w "Restart Collector"

Teraz musimy "odnaleźć" Transmiter - w tym celu z menu głównego wchodzimy w "Bluetooth Scan":

i klikamy "SCAN". W tym momencie przełączmy wyłącznik zasilania Transmitera do pozycji "praca" - po chwili pokarze się napis "LimiTTer" w który klikamy - jak na filmie:




Następnie wracamy na ekran główny, na górze którego pojawił się na czerwono napis o oczekiwaniu na 2 pomiary:


czyli identycznie jak w przypadku uruchomienia NFC.

Dalsza cześć uruchomienia jest identyczna dla NFC i Transmitera.

Jeśli uruchamialiśmy NFC to przykładamy telefon do sensora i dokonujemy odczytu, a jeśli uruchamialiśmy Transmiter - to czekamy około 10-15 minut na pierwsze przesyły danych.

Z chwilą, gdy pierwsze dwa wyniki pomiaru dotrą do aplikacji - napis zmieni się na "Aby rozpocząć proszę podać dwie kalibracje!":

Musimy zrobić dwa pomiary cukru normalnym glukometrem w odstępie około 5-10 minut. Mając te dwa wyniki - wchodzimy w menu główne:


i wybieramy "Add Double Calibration":

Wpisujemy dwa pomiary i klikamy "GOTOWE". Automatycznie znajdziemy się na ekranie głównym:

Na tym kończy się podstawowa instalacja i konfiguracja do pracy programu xDrip+.

Dalsze informacje - we wpisie o Alarmach -> https://mareklibre.blogspot.com/2016/11/alarmy.html
oraz w kolejnych wpisach, które powstaną niebawem.

4 komentarze:

  1. uruchomiłem według wskazówek z tego "artykułu

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy telefon odbierający sygnał z głównego, będzie mógł też skanować sensor za pomocą NFC?

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam. Co można zrobić gdy podczas próby skanowania wciąż wyskakuje komunikat "Plase Allow Permission. Without Location permission android bluetooth scan doesn't work"? Mimo przejrzenie chyba całego menu dalej nie wiem gdzie i co należy przestawic....

    OdpowiedzUsuń